„Posełki” Olgi Wiechnik – spotkanie DKK #2

7 listopada w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o wydanej w marcu 2019 roku przez Wydawnictwo Poznańskie książce „Posełki. Osiem pierwszych kobiet” Olgi Wiechnik.

To historie kobiet, które jako pierwsze zasiadły w polskim parlamencie. Ich losy, bardzo różne, splotły się nie tyle w wątkach politycznych skupionych wokół partii, ile w działalności społecznej, doprowadzając każdą z nich do Sejmu.

Książka Olgi Wiechnik jest opowieścią o tym, że kobiety w rzeczywistości musiały wywalczyć należne im miejsce w strefie publicznej. Na podstawie imponującej ilości materiałów źródłowych autorka opisała nie tylko pierwsze posłanki i ich rodziny. Nakreśliła panoramę początku XX wieku. To historia zdecydowanie inna od tej, którą mieliśmy okazję poznawać ze szkolnych podręczników.
Niezwykła, poruszająca, bardzo ważna książka. W wielu punktach niestety bardzo aktualna, mimo że od opisywanych wydarzeń minęło już sto lat.

„Posełki” można wypożyczyć z biblioteki zamkowej, serdecznie polecamy lekturę.

Więcej o książce (tekst z czwartej strony okładki):
Wszyscy wokół albo oszuści, albo komedianci, albo ludzie bezdennie słabi. Ja miotam się bezsilnie, bo oczywiście „babie” nie pozwoli przecież nikt z tych mężów stanu polityki prowadzić, a tymczasem wierzcie mi, że my byśmy tę politykę o całe niebo dalej i lepiej prowadziły niż oni! – pisała w 1916 r. do męża Zofia Moraczewska.

100 lat temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Do Sejmu Ustawodawczego, który miał na nowo określić sposób funkcjonowania państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, weszło 442 mężczyzn i 8 kobiet – była wśród nich Moraczewska. Nazywano je posełkami albo posełkiniami, czasem poślicami. Wywodziły się z różnych środowisk, ale – często wbrew swoim partiom – działały wspólnie w sprawach, które uważały za ważne: sprawach kobiet.
Nie mają swoich ulic, nie mają pomników, nie uczy się o nich w szkołach. Kim były posełki, o co walczyły i jaki poniosły koszt tej walki?

O autorce (informacje ze strony wydawcy książki, Wydawnictwa Poznańskiego):
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Szkoły Reportażu. Dziennikarka i redaktorka, współpracuje z „Wysokimi Obcasami”, publikowała m.in. w „Przekroju”, „Malemenie”, „Twoim Stylu” i „Pani”. Autorka reportażu historycznego „Posełki. Osiem pierwszych kobiet”.

——————————————————–

Nasz Dyskusyjny Klub Książki działa w ścisłej współpracy z Książnicą Pomorską.