„Szwajcaria, czyli jak przeżyć między krowami a bankami” Joanny Lampki – spotkanie DKK #8

Drugą omawianą w lutym podczas klubowego spotkania była pozycja w wydawnictwa Pascal – osobista opowieść Joanny Lampki o Szwajcarii.

Tematyczne opowieści o europejskim, a mimo wszystko dość egzotycznym dla nas kraju, autorka przeplata z własną historią. Spogląda na Szwajcarię oczami imigrantki w bardzo określonej sytuacji, ale jednocześnie obserwuje i relacjonuje z dużą otwartością.

Poszczególne rozdziały traktują o konkretnych zagadnieniach: języku (czy raczej językach), geografii, edukacji, obyczajach, demokracji bezpośredniej. Nie brakuje rysu historycznego, ale też zabawnych anegdot i osobistych refleksji.

Całość została wydana na wzór albumu lub przewodnika, wewnątrz publikacji znalazło się bardzo dużo zdjęć – bezpośrednio lub luźno nawiązujących do treści. Nie ma tu oczywiście klasycznej struktury z poleceniami, godzinami otwarcia muzeów i wskazówek dojazdu do różnych miejsc. Ale wiele takich rekomendacji można wyczytać z treści.

Uwagę klubowiczek i klubowiczów zwrócił język opowieści – zdecydowanie bardziej swobodny niż w innych publikacjach tego typu.

Informacja o książce ze strony wydawcy.

Szwajcaria. Kraj niezawodnych zegarków, słynnych serów, wysokich gór i niskich podatków. Jego mieszkańcy wydają się nam chłodni, zapracowani, niechętni do integracji z obcymi i resztą Europy. Czy tak jest naprawdę?

Niekoniecznie! Szwajcarzy, gdy tylko pogoda pozwala, wskakują do rzek, czasem nawet w przerwie od pracy. A skoro już o tych przerwach mowa, spróbujcie dodzwonić się do szwajcarskiej firmy w godzinach lunchu! Punktualnie o 12:00 szwajcarskie kiszki zaczynają grać marsza niczym kukułki w zegarach, no i trzeba wyjść coś zjeść. Szwajcarzy puszczają swoje dzieci bez opieki do szkoły, głosują w referendach przeciwko zniesieniu abonamentu radiowo-telewizyjnego i chętnie żenią się z cudzoziemkami. Jednym słowem, robią wszystko to, o co byśmy ich nie posądzali!

Joanna Lampka jest poczytną blogerką, tłumaczką i nauczycielką języka polskiego dla obcokrajowców. Od 7 lat mieszka w Szwajcarii i pisze o niej na blogu blabliblu.pl. Wydała przewodnik Szwajcaria i Lichtenstein, pracuje nad pierwszą powieścią.
W swojej książce z humorem opowiada o trudnych początkach w nowym kraju, integracji z nowymi sąsiadami i licznych niespodziankach, które czekały na nią w małej szwajcarskiej wiosce. Ale także o Polsce – widzianej z perspektywy wysokich Alp i Jeziora Genewskiego, oczami Szwajcarów i emigrantów stęsknionych za domem.

—————————————

Nasz Dyskusyjny Klub Książki działa w ścisłej współpracy z Książnicą Pomorską.