„Ostatni pustelnik” Michaela Finkela – spotkanie DKK #4

Ostatnią w tym roku kalendarzowym klubową lekturą była książka „Ostatni samotnik. 27 lat samotności z wyboru” Michaela Finkela.

Książka ukazała się w Polsce w połowie 2018 roku i chyba przeszła bez echa, choć to historia niezwykła. A w dodatku prawdziwa! Przez co właściwie… niezwykła jeszcze bardziej. Okazuje się, że to życie pisze najdziwniejsze scenariusze.

Po krótce to historia człowieka, który dobrowolnie wybrał życie z dala od społeczeństwa. Czy właściwie od ludzi, bo nawet życie w środku lasu wymaga niekiedy zdobyczy cywilizacji. Determinacja, spryt i konsekwencja Chritophera Knigtha, ale też granice wolności człowieka i definicja normy społecznej – to były główne wątki naszej dyskusji o książce.

„Ostatniego pustelnika” wydało w Polsce w serii reporterskiej Wydawnictwo Poznańskie.
Tłumaczyła: Katarzyna Bażyńska-Chojnacka.
Klubowe egzemplarze reportażu trafią tym razem do biblioteki zamkowej, zachęcamy do lektury.

Informacje o książce z czwartej strony okładki:

Jeśli czytaliście Wszystko za życie Krakauera lub zachwyciło was Walden, koniecznie poznajcie historię ostatniego prawdziwego pustelnika Ameryki.
Z niektórych domków ginęły zapasowe butle z gazem. Jedzenie, słodycze, latarki. Albo książki z nocnego stolika. W letnim obozie dla dzieci masowo znikały baterie.

A wszystko to za sprawą człowieka, który w 1986 roku wyszedł ze swojego domu z postanowieniem, by zgubić się w lesie i nigdy więcej nie wrócić do cywilizacji. Jak Christopher Knight przeżył tyle lat? Kradł. Dlatego na wieść o jego aresztowaniu w 2013 roku w USA rozgorzała dyskusja.

Przeciwnicy i zwolennicy Pustelnika z North Pond spierali się nie tylko o winę i wymiar kary, lecz też o to, czy zatrzymany mówi prawdę. Jak to możliwe, że przez 27 lat nikt nie natknął się na niego w lasach Maine, mimo systematycznego rabowania okolicznych domków letniskowych i obozu Pine Tree? Jak udało mu się przetrwać surowe i mroźne zimy, nie korzystając z niczyjej pomocy?

Michael Finkel, reporter m.in. „New York Timesa” i „National Geographic” przygląda się tej sprawie z bliska, próbując opisać i zrozumieć pragnienie życia w całkowitej izolacji. Choć być może właściwsze byłoby pytanie nie dlaczego ktoś opuszcza społeczeństwo, tylko dlaczego ktokolwiek chce w nim zostać?

Ta książka porusza głębokie i ważne pytania – o rolę samotności, wartość cierpienia i różnorodność ludzkich potrzeb.

„New York Times”

Pasjonujące zagłębienie w temat samotności i zacieśniającej się więzi człowieka z naturą. Zamykając książkę mamy wrażenie, że tytułowy „pustelnik”, „obcy”, czyli Chris Knight, jest – jak wszyscy anachoreci – jedyną osobą zdrową na umyśle w świecie, który dawno zwariował; że współczesna cywilizacja uczyniła nas wszystkich takimi obcymi, pustelnikami.

„The Atlantic”