„Lud” Ilony Wiśniewskiej – spotkanie DKK #1

Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 24 października omawialiśmy książkę „Lud. Z Grenlandzkiej wyspy” Ilony Wiśniewskiej – opowieść o Grenlandii.

To nieobszerna lektura, która niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Pisana w trybie obserwacji uczestniczącej – autorka spędziła na Grenlandii kilka miesięcy jako wolontariuszka w domu dziecka.

Nasza rozmowa krążyła wokół tożsamości, życiu w zgodzie z naturą, prób rozliczenia i zadośćuczynienia rdzennym ludom (nie tylko na Grenlandii, ale w różnych miejscach na świecie) oraz pracy reporterki i przenikania do hermetycznych społeczności.

Książka znajduje się w zbiorach biblioteki, zachęcamy do jej przeczytania. Podczas spotkania zgodnie stwierdziliśmy, że jej ogromna wartość to przede wszystkim możliwość wejścia na moment do świata, o którym tak naprawdę niewiele (lub nic) nie wiedzieliśmy.

Więcej o książce (tekst z czwartej strony okładki):

U północno-zachodnich wybrzeży największej wyspy świata leży skalista wysepka o powierzchni dwunastu kilometrów kwadratowych, zamieszkana przez tysiąc trzysta osób. To tutaj znajduje się najstarszy w Grenlandii dom dziecka, w którym Ilona Wiśniewska pracowała jako wolontariuszka przez trzy miesiące wiosną 2017 roku. Pisząc kolejny reportaż z Północy, chciała na coś się przydać tym, których historii przyjechała wysłuchać.

Grenlandczycy opowiadali jej o swoim kraju podczas łowienia ryb spod lodu, w trakcie kursowania taksówką z jednej wyspy na drugą po zamarzniętym morzu, w czasie mycia podłóg i gotowania obiadów dla kilkudziesięciorga stołowników. Nigdy wcześniej nie spotkała ludzi tak dumnych ze swojego pochodzenia, ale w sposób nieodbierający dumy innym. Nigdy wcześniej też nikt tak często się z niej nie śmiał, a też ona nigdy wcześniej tak często nie śmiała się z samej siebie.

Uummat to po grenlandzku serce. Uummannaq – tam, gdzie leży serce. „Lud” to książka o wycinku Grenlandii, który na zawsze podnosi kąciki ust.

O autorce (informacje ze strony wydawcy książki, Wydawnictwa Czarne):

Ilona Wiśniewska (ur. 1981) — reporterka i fotografka, współpracuje z „Dwutygodnikiem”, „Polityką” i „Dużym Formatem”. Autorka książek „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”, „Hen. Na północy Norwegii”, „Lud. Z grenlandzkiej wyspy” oraz „Migot. Z krańca Grenlandii”, a także opowieści dla dzieci „Przyjaciel Północy”.

Była nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, tytułu Kobiety Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl oraz Nagrody im. Beaty Pawlak. Za Hen otrzymała nagrodę w konkursie Travelery, za Lud Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina oraz nominację do nagrody MediaTory w kategorii ObserwaTOR, a za Migot nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Jest również laureatką Złotej Sowy – nagrody Klubu Inteligencji Polskiej w Wiedniu, przyznawanej twórcom propagującym polską kulturę za granicą. Mieszka w północnej Norwegii.

——————————————————–

Nasz Dyskusyjny Klub Książki działa w ścisłej współpracy z Książnicą Pomorską.